Makale Detay

Pazar, 11 Şubat 2024

📌Türkiyenin  128. sanayi şirketi

📌%40 ihracat oranı ile 90 ülkeye ihracat. İhracatın %47 si Avrupa ülkelerine önemli pazar saydıkları Amerika ve Avustralya pazarına girme çalışmaları yapılıyor.

📌 Üretilen ürünler

Güç trafoları %65 kapasite ile çalışıyor.

Dağıtım trafoları %97 kapasite(%60 kapasite artışına gidiliyor )

OG ve YG ekipmanları %97 kapasite ile çalışıyor.

Yapılan yatırımlarla ve iyileştirmelerle hem kapasite artışı hem de maliyet iyileştirmelerine gidilmiş.

📌Mevcut fabrika üzerinde kurulu 6,6 MW lık ges yatırımı ile fabrikanın elektrik enerji ihtiyacını karşılarken BALA GES yatırımı ile 16 MW lık tarla ges projesi ile yatırımları devam eden şarj istasyonlarının elektrik ihtiyacı karşılanacak.

📌Alınan arazi üzerine ilk etapta 100 milyon $ lık yatırım başlangıcı ile kapasite artışları ve yeni yatırım dalları ile şirket desteklenecek ve enerji yatırımlarına ağırlık verilecek. ( GES ve RES yatırımları düşünülüyor)

📌Şarj istasyonlarının ciroya katkısının 2025 itibarı ile oluşacağı beklenmekte.

📌Dağıtım trafo ve anahtarlama kapasitelerini 2 katına çıkarma hedefleri mevcut ( bu tarafta kapasite doluluğu var )

📌Suudi Arabistan LİNE şehir projesi için teklifte bulunulmuş sonuç beklenilmekte 

📌Ukrayna dağıtım şirketi ile alt yapı geliştirme anlaşması yapılmış . 

📌Katılım endeksinden çıkışın geçici bir dönem olduğu ,2024 yılı itibarı ile tekrar tekrar katılım endeksine dahil olacağı.

📌Şirket 250 sarj söketine sahipken 2023 yıl sonuna 300 adet şarj soketi hedeflemektedir

📌2023 yıl sonu ciro hedefi 540 milyon $ ( 14 milyar tl ) tahmin edilmekte (son siparişlerle 600 milyon $ ada çıkabilirmiş )

📌Şirketin 2024 satışları dolu, 2025 ilk çeyrek dolu ve 2027 ye kadar iş durumuna göre sipariş alınmakta

📌2024 satış cirosu dolar bazında %40 artışla 800 milyon $ civarı oluşması beklenmekte. ( ortalama 35 kur ile 28 milyon tl )

📌Yüksek kar marjlarının ve büyüme oranlarının sürdürlebilir olduğu 2030 yılına kadar bu majlarla devam edebileceği düşünülmekte 

📌Astor Halka arz fiyat tespit raporunda 2023 yıl sonu cirosu 9 milyar tl olarak tahmin edilirken 14 milyar tl olarak gerçekleşeceği görülmekte.

Yukarıda yazdığımız kalemlerdende anlaşılacağı gibi şirketin iş alma konusunda bir sıkıntısının olmadığı

hatta patronun bir röportajında isteseler bütün satışları yurt dışına yapabilecekleri bir konumda oldukları  fakat yurt içini bırakmamak için bunu tercih etmediklerinin söylerken satış konusunda bir sıkıntılarının olmadığı görülmekte.

Yüksek satış beklentisi ile zorlanan kapasite kullanım oranları şirketi yeni yatırımlarla kapasite artışına ittiği görülürken yapılan anlaşmalar ve yeni yatırımlarla şirketin mevcut iş kolunda ve yeni yatırım kolları ile büyümeye devam edeceği görülmekte.